Rzut oka na rynek kwiatowy w Polsce

Wielu spośród nas chce mieć swoją kwiaciarnię czy hurtownię kwiatów licząc na to, że będzie to szansa na dobry zarobek. Taka praca wydaje się nam przyjemna. Chyba każdy chciałby przebywać wśród pięknie pachnących roślin. Jednak czy własna kwiaciarnia będzie tak łatwa do prowadzenia. Oczywiście nie jest to takie proste. trzeba między innymi doskonale znać ten rynek.

Hurtownia kwiatów

Hurtownia kwiatów to przede wszystkim duża oraz ryzykowna inwestycja. Kwiaty cięte i doniczkowe są nietrwałym towarem. Trzeba więc umieć odpowiednio prognozować, a jeśli się tego nie zrobi można bardzo dużo stracić, gdy okaże się, że kwiaty się nie sprzedadzą.

Salony florystyczne

Hurtownia florystyczna

Trzeba pamiętać o tym, że branża florystyczna mocno związana jest z zapotrzebowaniem sezonowym. Każda hurtownia kwiatów ma większe obroty, gdy zbliżają się ważne uroczystości takie jak Walentynki, Dzień Kobiety czy Dzień Matki. Na większe zamówienie będzie można liczyć przy popularnych imieninach oraz przed końcem roku szkolnego.

Zaopatrzenie kwiaciarni

Kwiaciarnie mogą być przygotowane na nieco inne funkcjonowanie niż hurtownia kwiatów. Musimy być przede wszystkim przygotowani na to, że rynek florystyczny w naszym kraju bardzo mocno się zmienia. Powoli pojawia się u nas coś na kształt modelu europejskiego. Z ulic powoli znikają niewielkie budki z kwiatami. Takie punkty są już zastępowane przez profesjonalnie zorganizowane oraz eleganckie salony florystyczne. W dużych miastach bardzo często kwiaciarnie są czynne przez całą dobę i dodatkowo oferują również usługi z zakresu poczty kwiatowej. Mają one do zaoferowania wyższe ceny poszczególnych kompozycji, pojedyncze kwiaty cięte czy też doniczkowe. Ale jednocześnie będą one zapewniać klientom pewien powiew luksusu.

W ich asortymencie pojawiają się także nowości florystyczne, które zapewniają klientom możliwość sięgnięcia po coś nowoczesnego. W takich eleganckich salonach florystycznych duże znaczenie ma między innymi poziom obsługi klienta oraz artystyczna oprawa. Tutaj nie będzie się sprzedawać pojedynczych kwiatów, które są przyozdobione wstążką czy proste wiązanki. Hurtownia kwiatów może narzucić również duże marże. Kwiaciarnie, które chcą się na rynku utrzymywać muszą być konkurencyjne. Po tanie kwiaty raczej idziemy do marketu, dlatego właśnie należy konkurować w kwiaciarni jakością.