Rynek hurtowy kwiatów w Królestwie Niderlandów

Producent kwiatów

Holandia to światowy lider na rynku kwiatów ozdobnych, równocześnie ich największy producent i dystrybutor. Cały system produkcji i sprzedaży w tym kraju jest wysoko wyspecjalizowany, działa wiele podmiotów zajmujących się bardzo wąskimi segmentami rynku, a sieć powiązań jest niezwykle skomplikowana.

Rośliny ozdobne

Kwiaty z Holandii

Przez Królestwo Niderlandów przechodzi aż 60% całego globalnego handlu kwiatami i 40% handlu roślinami ozdobnymi. Odpowiedzialne są za to centra aukcyjne kwiatów i roślin ozdobnych. Ich potęga budowana jest przede wszystkim na kwiatach holenderskich, ponieważ aż 70% wszystkich roślin wyprodukowanych w Holandii sprzedawana jest właśnie tam. Współpracuje z nimi ponad 750 hurtowni.

Zaopatrzenie kwiaciarni

Każda hurtownia może zaopatrywać się w kwiaty i rośliny ozdobne bezpośrednio u producentów, krajowych i zagranicznych, a także z wykorzystaniem omawianych centrów aukcyjnych. Następnie swoje produkty sprzedaje przedsiębiorcom zajmującym się handlem detalicznym, czyli przede wszystkim kwiaciarniom i supermarketom, ale także sklepom ogrodniczym i firmom zajmującym się zapewnianiem kwiatów, na przykład na rożne uroczystości. Hurtownie współpracują tylko z podmiotami gospodarczymi, ale nie ma tutaj większego znaczenia, co to dokładnie za firmy.

Ważne jest, by współpraca z nimi miała charakter pewny. Osiąga się to przez specjalną platformę transakcyjną, gdzie kupiec musi się zarejestrować. W tym celu dostarcza on z Izby Handlowo-Przemysłowej informacje potwierdzające jego działanie w szeroko rozumianej branży kwiaciarskiej. Może to być także na przykład ogrodnictwo.

Zazwyczaj nie ma tu większych ograniczeń, ale działa też sporo hurtowni specjalizujących się bardzo mocno w partnerstwie z konkretnymi typami podmiotów. Można wtedy spodziewać się, że hurtownia odmówi handlu z nami, jeśli nie będziemy prowadzić działalności gospodarczej o dokładnie takim typie, na jakim się skupiają. Tak wysoka specjalizacja jest jedną z cech szczególnych holenderskiego rynku.